GÖKÇE BİLİŞİM 'Blog

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

WEB SİTESİNİN RENK DENGESİ NASIL AYARLANIR?

WEB SİTESİNİN RENK DENGESİ NASIL AYARLANIR?

WEB SİTESİNİN RENK DENGESİ NASIL AYARLANIR?

Özellikle son zamanlarda, gelişmeye ve her geçen gün daha fazla artarak internet üzeri faaliyetler hızla devam etmektedir. İnternet üzerinde birçok uygulamaya ve web site adreslerine yer verilirken, belirli dikkat içeren konular bulunmaktadır. Kurulan sitenin, konusu haricinde yapılan tercihlerde, doğru gidişatı çizmekte son derece önemli roller oynamaktadır. Bunların beraberinde, web sitesi tasarım renkleri nasıl olmalı araştırmaları sıkça yapılması gereken bir konudur. Site kurulurken, daha başlamadan önce düşündüğünüz seçenekler arasında renkler de yer almaktadır. Çünkü renklerin, insanların üzerinde ve düşünce yapısında oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz renklerin, mutlaka web sitenizin içeriği ile ilişki içersinde olarak ayarlanmalıdır.

RENK SEÇİMLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Web sitelerinin yanı sıra renklerin, doğal yaşam alanlarımız üzerinde de etkili rolleri bulunmaktadır. Renklerin bizlere verdiği enerji üzerinden, fikirlerimiz değişiklik göstermektedir. Yapılan, web sitesi renk uyumu seçimlerinde mutlaka mor ve kırmızı gibi zıt renklere aynı anda yer verilmemelidir. Böylece yansıtmak istediğiniz asıl ambiyansın dışında, renklerin zıtlığı dikkat çekecektir. Web sitelerinde, eğer çok tatlı ve sıcak bir konu üzerine duruluyorsa, soğuk renk seçimlerine yer verilmemelidir. Soğuk renkler arasında ise, mavi ve mor gibi renkler bulunmaktadır. Bu renkler dahilinde, sıcak konulara giriş yaparsanız vermek istediğiniz duygu maalesef karşı tarafa geçmemektedir.

WEB SİTELERİNDE EN ÇOK HANGİ RENK SEÇİMLERİ YAPILMAKTADIR?

İnternet üzerinden faaliyet gösteren her web sitesinin ilk tercihi beyaz olmaktadır. Çünkü beyaz ne soğuk ne de sıcak bir renktir. Vermek istediğiniz duyguyu, direk olarak karşı tarafa yansıtabilmektedir. Bazı insanlar web sitesi tasarımı renk seçimi anlayışını yanlış ilerletmektedir. Aynı zamanda araştırmalar yaparak, doğru renkleri tercih etmeye başlamaktadırlar. Web sitenizde yer vereceğiniz konu, ne ile alakalı ise, o konuyu daha verimli yansıtabilmek adına uyumlu renkler tercih edilmelidir. İlk önce göz hitap edebilmesini sağlamak gerekmektedir.

Yapılan doğru seçimlerde sonrasında her zaman başarı elde edilmektedir.