GÖKÇE BİLİŞİM 'Blog

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

Sosyal Medya Kullanımı İle İlgili Uyarı!

Sosyal Medya Kullanımı İle İlgili Uyarı!

Sosyal Medya Kullanımı İle İlgili Uyarı!

Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan sosyal medya, akıllı telefonların gelişmesi ile sadece bilgisayarlarımızda değil artık cebimize kadar girerek hayatımızın bir parçası olmuştur. Sürekli artan uygulamalar ile sosyal medya kullanımı kolaylaşmıştır. Günümüzde sosyal medya araçları ile videoları, fotoğrafları veya yazılı mesajları paylaşmak daha basitleşmiştir. Ancak hayatımızın bu kadar içerisine giren sosyal meydanın da kendine has kullanım şartları olduğunu ve bunlara dikkat ederek kullanılması gerektiği de göz ardı etmememiz gereken önemli bir konu haline gelmiştir.

Günümüzde sosyal medyanın hem kişisel hem de kurumsal itibarımızı zedelemeyecek şekilde kullanılması önem kazanmıştır. Peki, sosyal medyayı nasıl daha iyi kullanabiliriz? Sosyal medya kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? Kısaca göz atarsak;

Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşımlarınıza ve Yorumlarınıza Dikkat Edin

Çalıştığınız firmanın ürünlerini, hizmetini veya politikalarını sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Çünkü, artık bilgiler hızlı bir şekilde yayıldığından sizin yapacağınız bir paylaşımın kimler tarafından görüleceğini bilemezsiniz ve paylaşımlarınızın olumsuz etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Paylaşımlarınızda hem kişisel hem de gerektiğinde şirketinizin itibarını da düşünerek hareket edin. Bu dikkati sadece paylaşımlarınızda değil başka kişilerin paylaşımlarına yaptığınız yorumlarda da gösterin.

İşinizden veya arkadaşlarınızdan sosyal medya da kötü bir şekilde söz etmeyin. Network ağı geliştikçe hangi paylaşımların veya yorumların kimler tarafından okunacağına bilemezsiniz.

Müşterileriniz ile yaşadıklarınız olumsuz durum ve konuşmaları sosyal medya üzerinden paylaşmayın. Sora çalışmayacak bile olsanız iş hayatında karşınıza nelerin çıkacağı asla bilinmezsiniz.

Eski işyeriniz ile alakalı olumsuz paylaşımlardan kaçının. Çünkü paylaşımlar yeni iş arayışınızda sizin için olumsuz referanslar olabilir.

Kullandığınız Dile Dikkat Edin

Web site tasarımı ve Sosyal medya üzerinden başka kişiler ile iletişim kurarken üslubunuza ve dilinize dikkat edin. Şakalar her zaman eğlenceli olmaz, fazla rahat bir dil laubalilikten rahatsız ediciliğe doğru gidebilir.

Paylaşım ve yorumlarınızda saldırgan olmayın. Yüz yüze yaparken espri gibi anlaşılacak durumlar sosyal medya üzerinden farklı anlaşılabilir.

Çok tartışmalı olan siyaset, spor, din, terör ve cinsellik gibi konularda paylaşım veya yorum yazarken yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek şekilde kelimler kullanın.

Sosyal medya paylaşımlarınızda gereksiz vaatlerde bulunmadan paylaşımlar yapın. Sonrasında hem sizi hem de şirketinizi bağlayacak durumlara girmemiş olursunuz.

Yanlış kelime kullanımı ve dil bilgisine dikkat edin. Sonrasında komik veya hatalı durumlara düşmemiş olursunuz.

Kullanacağınız Özel İsimlere ve Gizliliğe Dikkat Edin

Sosyal medya üzerinden paylaşım veya yorum yaparken kullanacağınız özel isim veya şirket isimlerine dikkat edin. Telif hakkı ihlali veya yanlış anlaşılmalardan doğan dava süreçlerine maruz kalabilirisiniz.

Şirketiniz ile ilgili proje ve iş detaylarını sosyal medya üzerinden konuşmayın ve paylaşmayın. Şirket gizliliğine yönelik istemediğiniz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Başkalarının Özel Hayatına ve Kendi Özelinize Saygı Gösterin

Paylaşacağınız fotoğraf ve videolara dikkat edin. Özel paylaşımlarınızın kimlere kadar dağılacağını bilemezsiniz.

Paylaşım veya yorumlarınızda karşınızdaki kişileri korku ve karmaşaya sevk edecek şekilde davranmayın. Bilgilerin ne kadar hızlı yayıldığını biliyorsunuz. Yanlış yorumlanacak paylaşımlarınız başınıza hukuksal sorunlar açabilir.

Kimlik bilgilerinizi ulu orta herkese açık şekilde paylaşmayın. Her siteye özel bilgilerinizi vermeyin. Artık bilgilere ulaşmak basit olduğundan özel bilgilerinizin yanlış kişilerin eline geçmesi de kolaylaşacaktır.

Tanımadığınız, bilmediğini kişi veya kurumlardan gelen içeriklerini bilmediğiniz mailleri, davet ve çağrıları açmayın. Bunlar sizin özel bilgilerinize ulaşmak için gönderilmiş özel mesajlar olabilir.

Sosyal medya kullanırken dürüst ve samimi olun ayrıca başkalarında görmek istemediğiniz hallerine siz kendiniz düşmeyin.

Bilgi Kirliliği Yapmayın

Sosyal medya üzerinde size gelen haber ve bilgilerin doğruluğunu araştırmadan paylaşmayın. Daha sonra yanlış haber ve bilgi paylaşımı sebebi ile başınız ağrıyabilir.

Sosyal Medyanın Sonuçlarından Korunun

Sosyal medyada girdiğiniz sitelerin ve mecraların kullanım şartlarına dikkat ederek buna göre hareket edin.

Kendiniz, aileniz, çocuklarınız ve şirketiniz için gerektiğinde kullanıma yönelik tedbirleri almayı sakın atlamayın.

Sosyal medya araçlarını etki altında iken kullanmayın. Mesela çok üzgün iken veya alkollü iken kullanılmasında dikkat ettiğiniz noktaları kaçırabilirsiniz.

Günümüzde sosyal medyanın sağladığı imkânlar gittikçe artarken buna bağlı olarak da doğru ve etkin sosyal medya kullanımının da önemi de artıyor. Sonrasında üzücü ve sizi zor duruma sokacak olaylardan kaçınmak için yukarıda kısaca değindiğimi sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler hususlarına özen göstermeniz sizin için olduğu kadar çevreniz için de yararlı olacaktır.