GÖKÇE BİLİŞİM 'Blog

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

Bulunduğunuz Hosting Sizin için Uygun mu ?

Bulunduğunuz Hosting Sizin için Uygun mu ?

Hazırladığınız web sayfasını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu denilen makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular her gün ve günün her saati açık olmak zorundadır. Gecenin bir saatinde bile internette sizin siteniz arandığı zaman, o anda sitenize girilen bilgisayar sunucunuza bağlanıp, sunucunuzun gerekli bilgileri kullanıcıya aktarması gerekmektedir. Bu yüzden sunucularınız her zaman ama her zaman açık kalmak zorundadır. Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmakta, bu odalarda sürekli çalışan bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır. 

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Yapılmış olan web tasarımı nızın Hosting firmaları bir sunucuyu minimum 2500 tl den yıllık kiralıyorken aynı firmadan hosting paketlerine baktığınız da tüm özellikleri sınırsız, disk alanı sınırsız, mail sınırsız her şey sınırsızken neden fiyatı 180 tl yıllık. Bunun nedeni bir sunucuya 500 adet site ekleniyor ve bu eklenen sitelerin özelliklerinin hepsi sınırsız fakat kim ne kadar kullanırsa bir havuz mantığın da çalışıyor. Bu sunucuda bulunan diğer firmalarda sizi çok ilgilendiriyor sunucunuz da spam olarak yayın yapan bir web sitesi sizi de etkileyecektir. Bu yüzdendir ki bulunduğunuz hosting sizin için uygun olmak zorunda. Yer aldığınız diğer sitelerle aynı platformda olmak dediğimiz gibi sizi de etkileyecektir. Spam olarak yayın yapan bir siteyle aynı hostingde yer almak, sizin sitenizde Google tarafından spam olarak görülebilir, sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hosting işleminde sizler için önemli olan 3 önemli konu mevcut. Bunlar; Hız, siteniz için size ayrılan alan boyutu ve desteklediği programlar ve genel özellikleri.

Hız: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Sitenize giren kullanıcılar, sitenizin yavaşlığından dolayı sıkılmamalı ve rahatlıkla gezinebilmeleri açısından çok önemli bir konudur.

Verilecek Alanın Boyutu: Verilecek alan iki açıdan önem taşımaktadır. İlki hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise 3-postalarınız açısından önemlidir. Yapılan tasarımla beraber verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır.